0
Patrzę Na Plac 6 marca 2015 14:46
Z Cadaques do Portlligat idziemy pieszo. Nie sposób się zgubić, ale warto wiedzieć, że spacer zajmuje jakieś 20 do 30 minut. Gdy w dali na tle morza połyskują dwie wielkie głowy, wiemy że jesteśmy blisko celu.

Portlligat to miejsce, w którym przez lata mieszkał jeden z najbardziej ekscentrycznych twórców, najsłynniejszy malarz kataloński, jeden z najsłynniejszych malarzy hiszpańskich – Salvador Dali. Dzisiaj w Portlligat jest dom-muzeum czy raczej muzeum-dom. Początek tego miejsca, jest taki, że w 1930 r. Dali kupił małą chatę rybacką. Przez lata została ona rozbudowana, przekształcona, połączona i Bóg jeden wie co jeszcze się z nią zadziało, aż do uzyskania efektu, który teraz każdy może zobaczyć. Jest to dom wraz z ogrodem i basenem, usytuowany tuż nad morzem w otoczeniu gajów oliwnych. Miejsce wyjątkowe, jak wyjątkowy był jego właściciel.

Malarz mieszkał w nim z żoną Galą. We wnętrzach domu zobaczyć można zdjęcia artysty z wieloma ówcześnie wpływowymi postaciami w tym, np. papieżem Janem XXIII oraz generałem Franco, które zbierała Gala i oklejała nimi szafę, są tam obrazy mistrza, w tym te niedokończone, realizacje jego nowatorskich pomysłów, wiele pięknych mebli i bibelotów, wypchanego ptactwa i dzikich zwierząt. Niektóre pomieszczenia sprawiają wrażenie, jakby mieszkańcy wyszli tylko na chwilę… Dom Salvadora Dalego w Portlligat robi wrażenie. Portlligat to miejsce, w którym Dali przez lata mieszkał, Figueres to miejsce, w którym się urodził, Cadaques – miejsce jego letniego wypoczynku, przede wszystkim zaś miejsce, w którym poznał Galę. Więcej http://www.patrzenaplac.pl/portlligat-czyli-dali-w-katalonii/

Dodaj Komentarz